Kós Károly Általános Iskola

Az Iskola története

Iskolánk története 1903-ig vezethető vissza. Akkor helyeztek el a jelenlegi épület helyén álló barokk villában 153 gyermeket, s itt kezdte meg működését a Községi Elemi Népiskola. 1909-12 között nagy iskolaépítő program valósult meg a fővárosban. A régi épületet lebontották, a helyére épülő új iskola tervezésére Kós Károly és Györgyi Dénes kaptak megbízást. Ekkor épült iskolánk is (1910-11) A szecessziós stílusban készült új épület a maga idejében a legmodernebb oktatási intézménynek számított.

1914-ben, az I. világháború kitörése után az iskola hadikórház lett, s csak 1916-tól működhetett újra eredeti rendeltetésének megfelelően. 1933-tól az épületben két önálló intézmény működött, a Városmajor utcai Elemi Népiskola és a Városmajor utcai Polgári Fiúiskola. 1944-ben az épületet belövés érte, megmaradt részét kórházként használták, s csak 1945/46-ban indulhatott az első teljes tanév. Az 1946/47-es tanévtől a korábban itt működő két intézmény egyesítésével fokozatosan létrejött a nyolcosztályos általános iskola, de megalakulásától kezdve két önálló igazgatással működött: Általános Leányiskola és Általános Fiúiskolaként.

A leányiskolában 1959 óta az ének-zeneoktatás egyre erősödött. Ekkortól számítjuk a zene tagozat működését. Évtizedek óta a kétévente megrendezésre kerülő minősítő kórustalálkozókon arany fokozatot szereztek iskolánk kórusai.

1963-ban egy igazgatás alatt egyesült a két iskola. 1983-ban vette fel a Kós Károly nevet. Ekkorra épült meg a Maros utcai "kis iskola". 1990-től lehetőség nyílt arra, hogy jobban megfeleljünk a kor kihívásainak. Megkezdődött a nyugati nyelvek oktatása, háztartástechnikai, számítástechnikai és kondicionáló termek kerültek kialakításra. 1998-tól matematika-informatika orientáltságú osztály indult. Az iskola rekonstrukciója következtében az épület megszépült. (1999.) Műemlék jellegű intézményünk a felújítás után előnyére változott. Az osztálytermek belső képe és a folyosók a dekorációkkal és a növényekkel barátságos képet mutatnak.

Az intézmény hagyományos kulturális és ünnepi rendezvényei

A hagyományápolás külsőségei : az intézmény zászlója, iskolajelvény, póló, nyakkendő, az iskolai indulók, az iskolai évkönyv időszakonkénti kiadása és az iskolaújság időszakonkénti kiadása.

A zenetagozat története

A zenetagozatot 1959-ben alapította az akkori leányiskolában Pálfay Ferencné Vaskúti Erzsébet tanárnő, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végzett Vásárhelyi Zoltán és Kodály Zoltán tanítványaként. Helényi Ferencné 1963-tól segítette építő munkáját, alsó tagozatban tanított és megalapított a Kicsinyek Kórusát.

Alsó tagozatban az irányítást Mitók Monika tanárnő 1993-ban vette át és jelenleg is ezt irányítja, valamint vezeti a Kicsinyek Kórusát. Munkájuk eredményességét a sok szereplés, kerületi és fővárosi hangversenyek, évek óta visszatérő meghívások és az alsós kórus arany minősítése bizonyítja. Balázs Árpádné iskolánk belső arculatának kialakításában maradandó, a művészetekre koncentráló tablókat, dekorációkat alkotott, melyek mindennapi életünkben az esztétikus, jó közérzet kialakításához hozzájárult.

A felső tagozat irányítását 1981-ben vette át Hraschek Katalin tanárnő, aki egyben a Liszt Ferenc Zeneakadémia adjunktusaként nagy részt vállal a zenetanár képzésben is. Iskolánk helyet ad ezen tanárok módszertani képzésének is. Nem csak a hazai, hanem külföldi zenetanárok (dán, norvég, amerikai, német, japán) csoportjai is sűrűn látogatják iskolánkat, a Kodály Módszer oktatása miatt, s gyakran szólnak elismerően kolléganőnkről. Az általa vezetett kórus - mely 1998-ban felvette a Harmónia Kórus nevet - azóta is sokfelé szerepel: iskolanapi MOM műsorok, kerületi, budapesti és egyéb fellépések országszerte, Zeneakadémián, a Rádióban, kórustalálkozókon, KÓTA rendezvényeken, külföldi kórusok meghívására (erdélyi, lengyel, szlovák, német).A kórus a zenetagozatos iskolák minősítési rendszerében rendszeresen arany minősítést kap, de rendelkezik az Év Kórusa legmagasabb minősítéssel is. Harmónia Kórus szívesen vállalkozik kortárs zeneszerzők műveinek előadására , illetve bemutatására (pl.: Legány Dénes és Reményi Attila, Kocsár Miklós és Mohay Miklós), valamint a zenei élet elismert személyiségeinek ünnepi (Szőnyi Erzsébet) és emlékhangversenyein (Bartók Béla, Kodály Zoltán) való szereplésre. 1997-ben megalapította a Kós Kamarakórust, melyben volt tanulóink énekeltek. 1985 és 1988 között tanítványaival szerepelt a TV zene-bona c. műsorában.

A nem zeneis osztályokban - felső tagozaton - iskolánk zenei életének színesítésében szintén Mitók Monika munkálkodik, aki egyben a Viva la Musica Kórus vezetője is.

Több éven át szerveztünk előkészítő jelleggel az óvodásoknak "Dalos-játék" foglalkozásokat, melyben a Kodály-módszer segítségével, játékos formában sajátíthatták el a gyermekek a zenei írás-olvasás készségét.

Sokéves tapasztalatunk mutatja, hogy a zenei nevelés pozitív hatást gyakorol a gyermek egész személyiségére, érzelmi életét gazdagítja, értelmét csiszolja, beszédkészségét fejleszti. Az énekkari munka ezért is meghatározó és elengedhetetlen része az emeltszintű ének-zene oktatásnak.

Munkánk eredményeképp sok leendő és már híres zeneművész került és kerül ki iskolánkból, akikre joggal lehetünk büszkék:

Név Melyik évben végzett, további tanulmányok
Almásy László Attila 1977 orgonaművész
Balogh Vera 1987 barokk fuvolaművész