Hatévfolyamos csoportok

szóbeli meghallgatás

Általános információk

A hatévfolyamos szóbelire jelentkezők négy tantárgy közül választhatnak (egyet), melyet a Felvételi Jelentkezési Lap Megjegyzés rovatában kell feltüntetni. A témakörök a minisztériumi kerettantervek (ötödik és hatodik év első félévének) tananyagát ölelik fel. A választható tárgyak: magyar, matematika, természetismeret vagy történelem.

A szóbeli felvételi beszélgetésre kérjük, hogy a jelentkezők hozzák magukkal:

A szóbeli felvételi beszélgetésen a tantárgyi kérdések mellett nagy hangsúlyt kap a jelentkező megjelenése, kommunikációja, nyitottsága, viselkedése, motiváltsága, egyéb iskolai és iskolán kívüli tevékenysége is.

Matematika

A szóbeli felvételihez szükséges ismeretek az általános iskolai tananyag időarányos része. (A hatodik osztály félévig megtanított tananyag). Alapvetően a számolási készséget és a szövegértést mérjük. A tárgyi ismeretek mellett azonban fontos szerepet kap a gondolkodási képesség, az, hogy a tanuló hogyan fogadja a segítő kérdéseket, mennyire engedi magát „vezetni”.

Kiemelten:

• Oszthatóság (osztó, többszörös, oszthatósági szabályok, prímszám, összetett szám, prímtényezős felbontás, legnagyobb közös osztó, legkisebb közös többszörös)
  • Műveletek törtekkel és tizedes törtekkel; százalékszámítás (törtek összeadása, kivonása, szorzása és osztása egész számmal; a 4 alapművelet elvégzése a tizedes törtek körében; műveleti sorrend, törtrész kiszámítása; százalékérték, alap, százalékláb kiszámítása; ellentett, abszolútérték)
  • Arányosság (egyenes és fordított arányosság, arány jelentése, arányos osztás)
  • Szöveges feladatok megoldása (következtetés visszafelé, ábrakészítés, mérlegelv, a szöveges feladatok megoldásának lépései)
  • Síkidomok, szögek; tengelyes szimmetria (háromszögek, négyszögek, sokszögek, kör, szögek fajtái, kerület és terület, tengelyesen szimmetrikus síkidomok)
  • Testek (kocka és téglatest, háló, felszín, térfogat)

Minta szóbeli feladat

1. Melyik nagyobb?
    (hatheted) és
    (négyötöd) különbségének az ötszöröse, vagy
    (egyötöd) és
    (egyheted) összegének a negyedrésze?
  2. Van-e olyan egész szám, melyből kivonva az ellentettjét, majd az eredményt megfelezve, az eredeti számot kapjuk? Ha van, hány ilyen van?
  3. Andris kapott ajándékba egy zacskó cukrot. Miután egyet megevett, a maradék felét húgának adta. Ezután ismét megevett egy cukorkát, és a maradék felét a bátyjának adta. Így Andrisnak 5 szem cukra maradt. Hány cukor volt eredetileg a zacskóban? (Következtess visszafelé!)

Történelem

Témakörök a hatévfolyamos szóbeli felvételire történelemből az általános iskola 5.-6. évfolyamára vonatkozó kerettanterv alapján

Magyar nyelv és irodalom

A magyar nyelv és irodalom témakörök összeállításakor a Nemzeti Alaptantervre (NAT) épülő kerettanterv az általános iskola 5. és 6. osztályára vonatkozó kimeneti tananyagát vettük alapul. Szóbeli vizsgánkon az elméleti tudást mindig szövegeken, vagyis a szövegértési folyamat részeként vizsgáljuk. Az alábbi témakörök mindegyike apróbb feladatokra (tételekre) bomlik, ami azt jelenti, hogy a felvételiző kisdiák NEM a teljes témakörből, hanem annak egy szeletéből ad számot szövegértési kompetenciájáról, tudásáról, olvasottságáról, kreatív gondolkodásáról. Egy-egy tételben nyelvtani és irodalmi feladatok egyaránt helyet kapnak.

Magyar nyelvi témakörök:

• Kommunikáció → a kommunikáció fogalma, tényezői, a nem nyelvi kommunikációs csatornák, a kommunikációs kapcsolat (köszönés, megszólítás, bemutatkozás)
  • Hangok és betűk → betűrend, elválasztás
  • Hangtan → a beszédhangok csoportosítása (magán- és mássalhangzók), hangtörvények (hangrend, illeszkedés, hiátus, részleges- és teljes hasonulások, összeolvadás, rövidülés, kiesés)
  • Alaktan → egyszerű és összetett szavak, a toldalékok rendszere (képző, jel, rag); szerkezeti elemzés
  • Helyesírási alapelvek → kiejtés elve, szóelemzés elve, hagyomány elve, egyszerűsítés elve
  • Hangalak és jelentés kapcsolata → egy- és többjelentésű szavak, azonos- és hasonló alakú szavak, rokon értelmű szavak, ellentétes jelentésű szavak
  • Szófajtan → a szófaji rendszer felépítése, igeidők, igemódok, határozott és általános ragozás, a köznév és a tulajdonnév fajtái, igenevek, határozószók; névmások kétféle csoportosítása, viszonyszók felismerése

Irodalom témakörök:

• Tevékenységek; népköltészet – műköltészet
    • Az epikus művek jellemzői, szerkezete (expozíció, bonyodalom, a cselekmény kibontása, tetőpont, megoldás)
    • Epikus műfajok felismerése: mese, mítosz, monda, elbeszélő költemény, regény, verses mese